Jak zwiększyć koncentrację?

Bardzo dobra koncentracja i pamięć to coś, o czym marzy każdy z nas. Koncentracja jest nam potrzebna nie tylko w pracy czy szkole, ale przede wszystkim w życiu codziennym. Jeśli nie możemy się na czymś skupić – robienie tego sprawia nam mniejszą przyjemność i zarazem większą trudność. Ile razy zdarzyło Ci się, że ktoś coś do Ciebie mówił i nie mogłeś się do końca na tym skupić? Albo uczyłeś się czegoś długie godziny, a i tak coś cały czas Cię rozpraszało i nie mogłeś tego zapamiętać? No właśnie – dotyczy to każdego z nas. Warto zastanowić się nad tym, jak zwiększyć naszą koncentrację. 

Dobra koncentracja to przede wszystkim zdrowy tryb życia – odpowiednia i zbilansowana dieta (pamiętaj – jesteś tym, co jesz!), aktywność fizyczna i zdrowy sen. To są podstawy, o które musimy zadbać, jeśli chcemy mieć świetną koncentrację. Oprócz tych bazowych rzeczy, warto także ćwiczyć naszą pamięć. Tylko w jaki sposób?

Dla pracy naszego mózgu świetne będzie tworzenie streszczeń – jeśli obejrzałeś jakiś film, przeczytałeś książkę, artykuł lub po prostu usłyszałeś od kogoś jakąś historię – spróbuj streścić i ułożyć to sobie w głowie, a następnie opowiedzieć komuś innemu czy sobie zapisać. Jest to jedna z najlepszych technik ćwiczenia naszego mózgu. Ważne są także nasze własne myśli – jeśli rozmyślamy nad czymś długo lub się zastanawiamy, nasz mózg jest zmuszony do wzmożonej pracy, przez co ćwiczymy go, a co za tym idzie – poprawia się nasza koncentracja. W ćwiczeniach mózgu pomocny może okazać się także multitasking, czyli robienie kilku rzeczy na raz. Właśnie dzięki temu nasz umysł musi pracować i skupiać się na kilku zajęciach równocześnie, przez co rozwija się i zwiększa swoją wydajność.

Jeśli chcemy, by nasz mózg lepiej pracował, możemy także sięgnąć po suplementy na zwiększone skupienie – na rynku znajdziemy bardzo wiele rodzajów takich suplementów. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.