Cholina – jaki ma wpływa na nasz organizm?

Cholina, czyli witamina B4 ma bardzo ważne zadania w naszym organizmie. Jest bardzo ważna także dla nas wszystkich, ale też dla kobiet w ciąży. Dlaczego? Wspiera prawidłowy rozwój płodu, układu nerwowego i mózgu, a także odpowiada za jego prawidłową pracę w przyszłości. Cholina uczestniczy także w tworzeniu i utrzymywaniu właściwej struktury komórek, kontroluje pracę serca, mięśni czy układu oddechowego, a także wpływa na poprawę naszej długotrwałej pamięci. Cholina korzystnie wpływa też na pracę wątroby, a nawet zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwór.

Cholina jest bardzo ważna dla naszego mózgu. Oprócz wspierania jego pracy, zmniejsza także ryzyko wystąpienia demencji i późniejszej choroby Alzheimera. Objawami niedoboru choliny jest rozdrażnienie i wzmożone napięcie nerwowe. Często brakuje nam jej także jeśli nadużywamy alkoholu. Jeśli mamy duże braki tej witaminy, to możemy także odczuwać stany lękowe, bóle serca czy głowy. 

W jakich produktach znajdziemy cholinę, czyli witaminę B4? Występuje ona przede wszystkim w wątrobie i żółtkach jaja kurzego, ale znajdziemy ją także w mięsie bydlęcym, orzechach, rybach, nasionach roślin strączkowych czy kiełkach pszenicy. Najwięcej jest jej w jajkach – jedno jajko zawiera aż 280 mg choliny! Jeśli nie jecie jajek, bo boicie się o swój cholesterol zmieńcie to – brak jaj w diecie może wpływać na znaczące obniżenie poziomu witaminy B4, czyli choliny. Witaminy B4, oprócz w jedzeniu, możemy także szukać w specjalnych suplementach z choliną. Cholinę można kupić jako samodzielną substancję albo jako składnik złożonego preparatu. Jeśli nie używamy żadnych innych suplementów, warto wybrać tę opcję ze złożonym preparatem – wtedy  oprócz choliny dostarczymy do naszego organizmu także inne bardzo potrzebne składniki.